T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Nevşehir Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Nevşehir Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Nevşehirde 'minik bebeğin nefes borusuna saplanan mandal yayı, yapılan başarılı bir operasyonla çıkartıldı.

Güncelleme Tarihi: 24/10/2019


171425,bogazina-mandayayi-kacan-bebek-2jpg.png

Nevşehirde 'minik bebeğin nefes borusuna saplanan mandal yayı, yapılan başarılı bir operasyonla çıkartıldı. 

Nevşehir de Ö.Y. adında 1 yaşındaki bebek akşam saat 19.00 sıralarında elinde mandal yayla oynarken, mandal yayını ağzına alarak, yutmaya çalışınca babası tarafından müdahale edilerek parmağı ile yayı çıkarmaya çalıştı, mandal yayı genzine giderek saplandı.
Nevşehir Devlet Hastanesi Acil Polikliniğine müracaat eden bebeğe Acil Nöbetçi doktoru Dr. Mustafa Alpaslan tarafından Röntgenleri çekilerek mandal yayı lokalizasyon ve durumu tespit edildi. Daha sonra icapçı Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ahmet Cevatzade tarafından da muayene edilen bebeğin acilen ameliyata alınmasına karar verildi.Nöbetçi Anetesi Uzmanı  Dr. Macit Yalçın ve ekibi tarafından anestezi uygulanan bebek; yapılan başarılı ameliyat sonucunda genzin den saplanan mandal yayı çıkartıldı.

Ailelere Uyarılar;

Cevatzade, şöyle konuştu:" Özellikle 1-12 aylık döneme karşılık gelen süt çocuğu döneminde bebekler her şeyi ağzına alır. Üzerinde 3 yaş altında kullanılmaması gerektiği yazan ürünlere karşı bazen anne ve babalar pek dikkatli davranmayabiliyor. Bu tarz ürünler boğaza kaçabiliyor. 
Bu konuda ailelerin çok dikkatli olması gereklidir ailelerin, küçük çocuklar için yabancı cisim aspirasyonlarına dikkat etmeleri gerekiyor. Nefes borularına kaçacak parçaları uzak tutmaları gerekiyor. Ayrıca 3 yaş altı çocuklarda çerez gibi küçük parçacıklı maddeleri vermemeleri gerektiğini ağızdan alınan her türlü yabancı cisim hava yolunu tıkadığı takdirde o kişinin hayatının kaybına neden olma riski oldukça yüksek olduğunun uyarısını” yaptı.