T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Nevşehir Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü Nevşehir Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastane Genel Kuralları

Güncelleme Tarihi: 17/03/2020


HASTANE GENEL KURALLARI
Hastanemizde konuk olarak kaldığınız süre içerisinde rahat ve huzur içinde olmanızı sağlamak amacıyla idaremizce aşağıda belirtilen düzenlemelerde bulunulmuştur.

• Ziyaret saatleri her gün SABAH 12.30 – 13.30 arasıdır. AKŞAM 18.30 – 19.30 arasıdır.
• 12 yaşından küçük çocukların vücut direnci büyüklerden daha zayıf olduğundan mümkün olduğunca Hastane ortamına getirilmemesi ve hasta ziyaretlerine getirilmeleri gözbebeğimiz çocuklarımızın sağlığı için zararlıdır. Bu nedenle çocuklarımız hasta olmadığı sürece Hastaneye getirilmemeleri ve hasta ziyaretlerine getirilmemesi rica olunur.
• Hastanemizde hasta kayıt kabul internet randevu, sms randevu, telefonla randevu ve randevu alamayanlara müracaatlarımızda verilen sıralarla yapılmaktadır
• Hastanemize muayene olmak veya herhangi bir hastane hizmetinden yararlanmak amacıyla müracaat ettiğinizde NÜFUS CÜZDANINIZI, yanınızda bulundurunuz.
• Sağlık karnenizin bilgilerinin güncel ve doğru olması vize gerekiyorsa vizelerinin yapılmış olması TC KİMLİK numaranızın da doğru olması gerekmektedir. Unutmayınız ki evrak ve bilgi eksikliğini gidermek sizin yükümlülüğünüzdedir, eksik bilgileriniz yüzünden Mağdur olmamanız ve Hastanemiz çalışma düzenini bozmamanız açısından önemlidir.
• Randevu aldığınız zaman Randevunuza riayet ediniz.
• Hastanemiz koridorlarında ve poliklinik önlerinde birikmeyiniz Hastanemizin Bekleme salonu mevcuttur.
• Her hastanın kendi sağlığına özgü diyet ve yiyecek kısıtlamaları vardır. Bu nedenle dışarıdan yiyecek getirmek hastalarımızın tedavilerini güçleştirebilir ve iyileşme sürelerini geciktirebilir.
• Hastane binası içinde, tıbbi ve yasal gerekçelerle; hasta, refakatçi ve ziyaretçilerin sigara içmesi kesinlikle yasaktır.
• Sizlere huzurlu bir ortam sağlanması için, hasta ve yakınlarının; hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmaması, gürültü yapmaması şarttır. Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonların başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanılması; doktor vizite saatlerinde ve saat 22.00 den sonra kapatılması gerekir.
• Yatış sırasında para ve her türlü değerli eşyanın hasta tarafından kendi yakınına teslim edilmesi gerekmektedir. Ancak zorunlu durumlarda belge karşılığında Hastane Müdürü ya da nöbetçi memura teslim etmeleri mümkündür. Emanetler kasada muhafaza edilmektedir.
• Hastanemiz görevlileri dışında tanımadığınız ve güvenmediğiniz insanlardan yardım istemeyiniz.
• Hastanemizin santral telefonu (0384) 228 50 50 dir.


 REFAKAT KURALLARI1. Refakatçiler hastane kurallarına uyacaklardır. İhlali halinde, ilgili kişinin refakat durumu kabul edilmeyecektir.
2. Refakatçiler (hekim ve hemşire direktifleri dışında) hastaya yönelik herhangi bir uygulama yapmayacaktır.
3. Refakatçiler hastaneye ait eşya malzemeleri düzenli ve temiz tutacaklar, hastane malına zarar veren refakatçi, zararı karşılayacaktır.
4. Sizlere huzurlu bir ortam sağlanması için, hasta ve yakınlarının; hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmaması, gürültü yapmaması şarttır. Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonların başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanılması; doktor vizite saatlerinde ve saat 22.00 den sonra kapatılması gerekir.
5. Refakatçiler ilgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastalarını hastane dışına çıkarmayacak veya yatağını değiştirmeyecektir.
6. Refakatçiler hastane dahilin de tütün ve alkollü madde kullanmayacaktır.
7. Refakatçiler hastaya yiyecek, içecek getirmeyecek, hekim ya da hemşireye danışmadan hastaya hiçbir yiyecek, içecek vermeyecektir.
8. Refakatçiler hasta odaları ve koridorlarda yüksek sesle konuşmayacak, çalışanları ve diğer hastaları rahatsız etmeyeceklerdir.
9. Refakatçiler, hastanemiz yemek hizmetlerinden ayrı bir ücret ödemeksizin yararlanacaklardır.
10. Refakatçi değişimlerinden servis hemşireleri haberdar edilecektir.
11. Refakatçiler hastaları ile ilgili herhangi bir sorun olduğu zaman hemşireye haber verecektir